محمود عباس: مسئولیت پیامدهای حمله اخیر علیه غزه به عهده اسرائیل است

به گزارش گروه بین‌الملل خبرگزاری فارس،‌ «محمود عباس» رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین امروز در جلسه‌ای فوق‌العاده در رام‌الله اعلام کرد هدف، دور کردن ملتمان از کشتار و جنایات جنگی بیشتر رژیم اشغالگر اسرائیلی است.

بر اساس گزارش خبرگزاری رسمی فلسطین «وفا»، عباس در ادامه حملات هفته اخیر رژیم صهیونیستی به نوار غزه را محکوم کرد و افزود تمام پیامدهای این حملات بر عهده تل‌آویو است. وی سپس از تمام کشورها بویژه مصر که در راستای حصول آتش‌بس در نوار غزه میانجی‌گری کردند، قدردانی کرد.

درگیری میان گروه‌های مقاومت و رژیم صهیونیستی از یک‌شنبه شب (بیستم آبان‌ماه) آغاز شد؛ زمانی یک خودرو حامل کماندوهای رژیم صهیونیستی وارد خانیونس نوار غزه شد؛ این کماندوها قصد انجام عملیاتی برزگ داشتند اما با بیداری مقاومت موفق به انجام آن نشدند.

در پی درگیری میان نیروهای گردان‌های «القسام» شاخه نظامی حماس و کماندوهای مذکور هفت تن از اعضای القسام از جمله یک فرمانده به نام «نور برکه» به شهادت رسید. رژیم صهیونیستی برای نجات جان کماندوهای خود از معرکه، نیروی هوایی خود را فرستاد تا با بمباران غزه، پوشش لازم را برای فرار آنها فراهم کنند. مقاومت فلسطین در پاسخ به این تجاوز صهیونیست‌ها دهها موشک به سمت مناطق صهیونیست‌نشین شلیک کرد .

تبادل آتش میان طرفین تا روز سه‌شنبه (۲۲ آبان) نیز ادامه پیدا کرد و سرانجام با وساطت مصر و برخی طرف‌های دیگر آتش‌بس برقرار شد.

رئیس تشکیلات خودگردان در ادامه، «معامله قرن» (طرح آمریکا برای پایان دادن به نزاع فلسطینی-اسرائیلی) و شهرک‌سازی را از مصادیق آپارتاید خواند و گفت زوال همه این‌ها قطعی است و تاریخ شاهد تشکیل دولت مستقل فلسطین با مرکزیت قدس شرقی و مرزهای ۱۹۶۷ خواهد بود.

عباس در ادامه به آشتی ملی پرداخت و تصریح کرد امروز مسیر به سمت برداشتن موانع در پرونده آشتی داخلی در حال پیشروی است تا توافق قاهره امضا شده در ۱۲ فوریه ۲۰۱۷ به شکل کامل اجرایی و وحدت ملی، سیاسی و جغرافیایی محقق شود.

در ۱۲ اکتبر سال ۲۰۱۷ جنبش‌های فتح و حماس در قاهره توافقی را امضا کردند که بر اساس آن دولت بتواند امور غزه و کرانه باختری را اداره کند اما این توافق در مرحله اجرا به دلیل اختلافات دو جنبش، شکست خورد. 

انتهای پیام/ص

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *