«ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی ترور شد

خبرگزاری فارس ـ تاریخ: امروز ۲۹ تیر ۱۳۹۷ خورشیدی برابر با ۶ ذی القعده ۱۴۳۹ هجری و ۲۰ جولای ۲۰۱۸ میلادی است و رویداد‌های زیر به وقع پیوست.

*واگذاری شیلات شمال ایران به “استفان لیانازوف” سرمایه ‏دار روسی (۱۲۷۲ ش)

پس از آن‏که ناصرالدین شاه قاجار امتیاز رویتر مبنی بر تاسیس بانک شاهنشاهی و بهره‏برداری از بعضی معادن ایران را به انگلیسی‏ها واگذار کرد، دولت روسیه نیز به هم‏چشمی انگلستان در صدد اخذ امتیاز جدیدی بود. سرانجام دولت روس با تحت فشار قرار دادن شاه، امتیازات متعددی از جمله امتیاز شیلات شمال ایران و صید ماهی و نیز امتیاز تاسیس بانک استقراضی را به دست آورد. در این میان، استفان لیانازوف، از سرمایه‏داران روسی، امتیاز شیلات شمال ایران را به دست آورد. پس از مرگ لیانازوف، امتیاز شیلات شمال به ورثه او منتقل گردید. پایان آخرین دوره امتیاز لیانازوف، با انقلاب روسیه و از هم گسیختن امور ورثه مصادف شد. پس از آن از سال ۱۳۰۱ تا ۱۳۰۶ ش دولت شوروی با پرداخت مبلغی، از شیلات بهره‏برداری می‏کرد. این امتیاز بعدها به صورت مشارکت بین ایران و انگلستان ادامه یافت تا این که با ملی شدن شرکت شیلات ایران در سال ۱۳۳۱ ش، تمام امور مربوط به ماهی‏گیری، به دولت ایران محول گردید.

*آغاز عملیات والفجر ۲(۱۳۶۲ش)

عملیات والفجر ۲ در چنین روزی از سال ۱۳۶۲ هجری شمسی به‏ عنوان نخستین‌ عملیات‌ منظم‌ در جبهه‏ شمالی‌ جنگ آغاز کرد. عملیات والفجر ۲ از سلسله‌ عملیات‌های والفجر، در ۲۹ تیرماه ‌۱۳۶۲ش در منطقه‏ی مرزی‌ پیرانشهر و بلندی‌های‌ حاج‌عمران در شمال‌ غربی‌ ایران، توسط‌ یگان‌های‌ سپاه‌ پاسداران‌ و ارتش‌ جمهوری‌ اسلامی‌ ایران‌ به‌ اجرا درآمد.

حمله‌ در ساعت ‌۲۴ با رمز “یا الله‌ یا الله‌ یا الله” آغاز شد. هدف‌ نیروهای‌ خودی‌ تجزیه‌ و انهدام‌ نیروی‌ دشمن‌ و فتح‌ چندین‌ ارتفاع‌ مهم‌ منطقه‌ به‏ منظور خارج‌ ساختن‌ شهرهای‌ مرزی‌ از آتش‌ سنگین‌ توپخانه‌ و دید دشمن‌ بود. به‌ این‌ ترتیب، پادگان‌ حاج‏ عمران آزاد و نیروهای‌ ایرانی‌ بر شهر «چومان‌‏مصطفی» عراق‌ مسلط‌ شدند.

در این‌ عملیات‌ هم‏چنین‌ تردد افراد ضد انقلاب‌ و نفوذ آن‏ها از سوی‌ خاک‌ عراق‌ به‌ ایران‌ محدودتر و زمینه‌ برای‌ اجرای‌ عملیات‌ نفوذی‌ به‌ قلب‌ دشمن‌ فراهم‌ شد. به‏ ویژه‌ آن‏که‌ شهر «اربیل» و «کرکوک» عراق‌ و تأسیسات‌ نفتی‌ شهر کرکوک‌ به‌ محل‌ استقرار نیروهای‌ خودی‌ نزدیک‌ بود.

در این‌ عملیات، ‌۱۶ گردان‌ از سپاه‌ پاسداران‌ و ۶ گردان‌ پیاده‌ و یک‌ گردان‌ مکانیزه‌ از ارتش‌ شرکت‌ داشتند و هوانیروز کار پشتیبانی‌ را انجام‌ می‌داد. طی‌ این‌ عملیات‌ و در همان‌ ساعات‌ نخستین، ضمن‌ آزادسازی‌ چندین‌ روستای‌ منطقه، گمرک‌ پیرانشهر به‌ دست‌ نیروهای‌ ایرانی‌ افتاد و تا پایان‌ دو هفته‌ نبرد و درگیری‌؛ چندین‌ تنگه‏ی‌ مهم‌ و ارتفاعات‌ معروف‌ منطقه‌ و در مجموع ‌۲۰۰ کیلومتر مربع‌ از خاک‌ ایران‌ و عراق‌ آزاد شد.

هم‏چنین ‌۵ فروند هواپیمای روسی عراق، ۱۰ فروند چرخ‏بال، ۴۰ دستگاه‌ تانک‌ و نفربر زرهی، ۴۵ دستگاه‌ خودروی‌ مهمات‌ و خودروهای‌ دیگر و چندین‌ قبضه‌ سلاح‌ سنگین‌ و نیمه‌سنگین‌ از ارتش‌ عراق‌ منهدم‌ و شماری‌ از یگان‏های‌ کماندویی، مکانیزه‌ و پیاده‏ی‌ آن‏ها متلاشی‌ و بیش‌ از ۴۲۰۰ تن‌ از نیروهای‌ بعثی‌ عراقی‌ کشته، زخمی‌ یا اسیر شدند. در میان‌ غنائم‌ به‌ دست‌ آمده‌ از ماشین‌ جنگی‌ صدام، ۲۰ دستگاه‌ تانک‌ و نفربر، ۱۲ قبضه‌ انواع‌ توپ،۵۰ دستگاه‌ خودروی‌ نظامی، چندین‌ دستگاه‌ خودروی‌ مهندسی، صدها قبضه‌ سلاح‌ سبک‌ و نیمه ‏سنگین‌ و تیربار و خمپاره‏ انداز به‌ چشم‌ می‌خورد. از جمله‏ اتفاقات‌ مهم‌ در این‌ عملیات، شهادت‌ محمد بروجردی‌ قبل‌ از عملیات، شهادت‌ حجت‌الاسلام‌ والمسلمین مصطفی‌ ردانی‌پور فرمانده‏ی‌ لشکر ۱۴ امام‌ حسین (ع) در حین‌ عملیات‌ و شهادت‌ شهید ذبیح‌الله‌ عاصی‌زاده‌ فرمانده‏ی‌ تیپ ‌۱۸ الغدیر می‌باشد.

*ارتش ترکیه از زمین و هوا به قبرس حمله کرد. در اثر این حمله کابینه یونان سقوط کرد(۱۳۵۳ش)

*مهندس بازرگان به مناسبت اعلام رأی دادگاه نظامی برای آیت الله طالقانی اعلامیه ای صادر کرده(۱۳۵۶ش)

و دادگاه نظامی را محکوم کرد که محاکمه آیت الله طالقانی را بدون اطلاع و حضور حتی افراد خانواده انجام داده و او را به ده سال زندان محکوم نموده است.

*سپهدار تنکابنی به علت اختلاف با بختیاری ها از رئیس الوزرائی استعفا داد (۱۲۸۹ش)

* سید حسن تقی زاده والی خراسان به وزیر مختاری دربار لندن تعیین گردید. (۱۳۰۸ش)

* سیل عظیمی در میگون و فشم و فیروزه کوه و کرج جاری شد که تلفات و خسارات زیادی وارد آورد.(۱۳۳۳ ش)

**رویدادهای مهم این روز در تقویم هجری ( ۶ ذی القعده ۱۴۳۹ )

*روز بزرگداشت شاهچراغ

آرامگاه حضرت سید میر احمد برادر حضرت امام رضا (علیه‏السلام) امام هشتم شیعیان، در شیراز، در کنار فلک‌ه‏ای واقع در خیابان احمدی و در محل‌ه‏ای که به محله‏ سردزک معروف، واقع شده است. محله‏ سردزک در دوره‏ قاجاریه به گفته‏ مؤلف فارس نامه، از محلات مهم شهر شیراز بوده… و از زمانی که حصار شهر را کوچک کردند، محله‏ دشتک و محله‏ سردزک را ادغام و به همان نام سردزک خواندند.

این محله اکنون به محله‏ بازار مرغ و محله‏ سر باغ و محله سنگ سیاه و حصار جنوبی شهر و محله‏ لب آب پیوسته است، مؤلف تأکید دارد که محل امامزاده احمد بن موسی (علیه‏السلام) در محله‏ بازار مرغ شیراز قرار دارد. معین الدین ابوالقاسم جنید شیرازی گوید محله‏‌ای که هم اکنون احمد بن موسی در آن مدفون است، در اواخر قرن هشتم هجری به محله‏ باغ قتلغ مشهور بوده است.

اقوالی هم وجود دارد که مدفن آن جناب را در اسفراین خراسان دانسته‌‏اند. حضرت احمد (ع) در نزد پدرش امام موسی کاظم(ع)، از جایگاه و احترام ویژه ای برخوردار بوده است. نوشته اند که حضرت احمد، مردی کریم، جلیل القدر، بزرگوار و پارسا بود. حضرت امام موسی کاظم (ع) به دلیل علاقه ای که به حضرت احمد (ع) داشت، ملکی به نام یسیره را به او هدیه کرد، ملکی که بعدها حضرت احمد (ع) آن را فروخت و به وسیله آن هزار اسیر را آزاد کرد.

پیشنهاد شیعیان برای امامت حضرت احمد بعد از امام موسی کاظم (ع) اعتبار و جایگاه احمد(ع) در بین فرزندان امام موسی (ع) تا اندازه ای بود که پس از شهادت امام موسی کاظم (ع)، گروهی از مردم به حمایت از امامت احمد (ع) برخاستند و فرقه ای به نام امامیه را پدید آوردند.

بنا به دستور قتلغ، سربازان وی به پناهگاه حضرت احمدبن موسی(ع) حمله ور شدند آن حضرت، شجاعانه در برابر سربازان به دفاع از خود پرداخت. دشمنان که از پس او برنمی آمدند، دیوار پشتی مخفی گاه حضرت را خراب کرده و به درون خانه او نفوذ کردند و از پشت سر با شمشیر، فرق مبارک آن حضرت را شکافتند و سپس خانه را بر بدن مطهر او ویران کردند، این واقعه در تاریخ ۱۷ رجب رخ داده است.

**رویدادهای مهم این روز در تقویم میلادی ( ۲۰ جولای ۲۰۱۸ )

ترور «ملک عبداللَّه» اولین پادشاه اردن هاشمی (۱۹۵۱م)

ملک عبداللَّه اولین پادشاه کشور اردن هاشمی در ۲۱ دسامبر سال ۱۸۸۲م در شهر مکه متولد شد. پدر وی شریف حسین امیر مکه بود. ملک عبداللَّه مقدمات علوم ادبی را در اسلامبول فرا گرفت و در ۲۸ سالگی به عنوان نماینده شهر مکه در مجلس نمایندگان عثمانی حضور یافت.

وی در سال ۱۹۱۶م همراه پدرش در انقلاب عربی شرکت کرد و پادگان نظامی عثمانی در شهر طائف را به تصرف خویش درآورد. در ماه مارس ۱۹۲۱ دولت انگلستان، تصمیم به برپایى امیرنشین اردن به سرکردگی امیر عبداللَّه گرفت. انتخاب وی نشان دهنده دست پرورده بودن و سرسپردگی او نسبت به دولت انگلستان بود سپس عازم اَمّان شد و پس از ملاقات با چرچیلِ وزیر وقت مستعمرات انگلستان در بیت المقدس، مقدمات حکومت خود را فراهم ساخت.

براساس توافق و پیمان همکاری انگلیس و اردن در سال ۱۹۲۶م نام این منطقه به مملکت اردنِ هاشمی تغییر یافت و امیر عبداللَّه با عنوان ملک عبداللَّه پادشاه اردن زمام امور را به دست گرفت و مدت ۲۵ سال در این سمت باقی ماند. وی بعد از جنگ جهانی دوم و شکل‏ گیری اسرائیل رهبری اعراب در جنگ با این رژیم را بر عهده گرفت که نتیجه آن شکست اعراب و تحکیم موجودیت رژیم غاصب اسرائیل بود.

ملک عبداللَّه در عین حال به علت دشمنی عمیق با خاندان سعودی در عربستان به دنبال تصرف سوریه و لبنان و اجرای طرح سوریه کبیر بود. و این مسئله باعث شده بود تا وی بخش‌‏هایى از فلسطین را که در جریان جنگ با اسرائیل به تصرف درآورده بود، در اختیار بگیرد و به دنبال یک پارچه کردن این مناطق، تحت حاکمیت اردن باشد.

به همین دلیل روابط ملک عبداللَّه با همسایگان اردن به دشمنی آشکار کشیده شد و او نشست‏‌های اتحادیه عرب را تحریم نمود. در عرصه بین‏ المللی نیز پادشاه اردن به عنوان یک عامل دست‏نشانده عمل می‏‌کرد. وی برای برخورداری از کمک‏های امریکا براساس بند چهار دکترین ترومن، با این کشور قراردادی امضا کرد و از عملکرد امریکا در جهان، حمایت می‌‏نمود.

مجموعه مواضع داخلی و خارجی ملک عبداللَّه به مخالفت‏‌های مردمی و فعالیت فلسطینیان علیه وی انجامید. از ملک عبداللَّه به عنوان مردی خوش گذران، راحت طلب، بیزار از کارهای جدی، دوستدار مجالس بحث و مناظره و شیفته بذله گویی در محافل خصوصی، یاد کرده‏‌ا‌ند. وی سرانجام در ۲۰ ژوئیه ۱۹۵۱م در مسجدالاقصی توسط یک جوان فلسطینی که مخالف انضمام بیت ‏المقدس و بخش عربی فلسطین به اردن بود، هدف گلوله قرار گرفت و در ۶۹ سالگی کشته شد. پس از وی، پسرش ملک حسین به پادشاهی اردن رسید.

*تولد بنیتو موسولینی” دیکتاتور فاشیست ایتالیا (۱۸۸۳م)

بنیتو موسولینی دیکتاتور پیشین ایتالیا در ۲۰ ژوئیه ۱۸۸۳م در خانواده فقیری در شمال ایتالیا متولد شد. وی پس از پایان تحصیلات دانشگاهی، به روزنامه ‏نگاری روی آورد. موسولینی در ۲۳ مارس سال ۱۹۱۹م با استفاده از شورش‌‏ها و هرج و مرج موجود در ایتالیا، حزب فاشیست را به وجود آورد و رهبری آن را بر عهده گرفت.

با پیروزی این حزب در انتخابات سال ۱۹۲۲م، موسولینی با جلب رضایت پادشاه ایتالیا، به نخست وزیری رسید و با شدت عمل، کشور را از وجود مخالفان خود پاک کرد. وی در اندک زمانی، ایتالیا را زیر سلطه حزب فاشیست درآورد و هم‏زمان در دوران حکومتش، فعالیت‏‌های عمرانی فراوانی انجام داد.

با روی کار آمدن هیتلر در آلمان، موسولینی به او نزدیک شد به طوری که در طی سال‏های ۱۹۳۶ تا ۱۹۳۹م نیروها و تجهیزات ایتالیا همراه با نیروهای آلمان در جنگ‏های داخلی اسپانیا به نفع سلطنت طلبان فعالیت می‌‏کردند. موسولینی برای استحکام موقعیت ایتالیا در دریای مدیترانه و تسلط بر دریای آدریاتیک، در سال ۱۹۳۹م به آلبانی حمله برد و با وجود مقاومت شدید مردم آن، این کشور را تسخیر کرد.

با آغاز جنگ جهانی دوم در سال ۱۹۳۹م موسولینی رسماً حمایت خود را از هیتلر اعلام کرد و سال بعد نیز آشکارا، ارتش ایتالیا را وارد صحنه‏‌های جنگ کرد. وی پس از یک رشته پیروزی‏‌ها و شکست‌‏ها و اشغال ایتالیا، در ۲۵ ژوئیه ۱۹۴۳م، از طرف پادشاه، بر کنار شد و از آن پس، سیاست ایتالیا، علیه آلمان ادامه یافت.

موسولینی پس از برکناری، در نقطه‌‏ای در یک‏صد کیلومتری رم زندانی شده بود اما با کمک خلبانان ورزیده آلمانی در ۱۲ سپتامبر ۱۹۴۳م آزاد شد. موسولینی پس از آن به مونیخ انتقال یافت و پس از ملاقات با هیتلر، برای تشکیل یک حکومت جمهوری طرفدار آلمان در شمال ایتالیا به میلان بازگشت. عمر حکومت جمهوری موسولینی هم بیش از پانزده ماه به طول نینجامید و موسولینی به دنبال پیشروی نیروهای متفقین به شمال ایتالیا، متواری شد. در نهایت، بنیتو موسولینی در حین فرار در لباس مبدل، در ۲۸ آوریل ۱۹۴۵م توسط یک گروه از پارتیزان‏های مخالف، شناسایى و دستگیر شد و پس از یک محاکمه کوتاه، در ۶۲ سالگی اعدام شد. به همراه موسولینی، کلارا پتاچی، معشوقه وی نیز حضور داشت که علی‏رغم توانایى برای فرار، از بنیتو جدا نشد. موسولینی در حالی در سال ۱۹۳۵م به این زن که همسر یکی از افسران جوان ارتش ایتالیا بود، دلبسته شد که خود دارای همسر و پنج فرزند بود. افشای رابطه نامشروع او با یک زن، به حیثیت و موقعیت سیاسی موسولینی لطمه شدیدی وارد ساخت. پس از تیرباران موسولینی و کلارا پتاچی، جنازه‏های آن دو را به صورت وارونه در ملأ عام به نمایش گذاشتند.

انتهای پیام/

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *