تصاویر جالب از شورای انقلاب

خبرگزاری فارس ـ تاریخ: چهل سال پیش در چنین روزهایی، امام خمینی رهبر کبیر انقلاب در اطلاعیه‌ای، تشکیل شورای انقلاب اسلامی را اعلام کرد. برحسب این اعلان، وظایف شورای انقلاب بدین شرح تعیین شده بود:

«به موجب حق شرعی و براساس رأی اعتماد اکثریت قاطع مردم ایران که نسبت به این جانب ابراز شده است، در جهت تحقق اهداف اسلامی ملت، شورایی به نام شورای انقلاب اسلامی مرکب از افراد باصلاحیت و مسلمان و متعهد و مورد وثوق، موقتاً تعیین شده و شروع به کار خواهند کرد. اعضای این شورا در اولین فرصت مناسب معرفی خواهند شد. این شورا موظف به انجام امور معین و مشخصی شده است از آن جمله مأموریت دارد تا شرایط تأسیس دولت انتقالی را مورد بررسی و مطالعه قرار داده و مقدمات اولیه آن را فراهم سازد».

این شورا از آن تاریخ تا ماه‌های آغازین سال ۱۳۵۹ به کار خویش ادامه داد و با ترکیبی اعم از ثابت و متغیر، به ساماندهی شرایط آشفته جامعه در آن روزگار می‌پرداخت. تصاویری که پیش روی شماست نماهایی از اعضا، جلسات و فعالیتهای این شورا را در خود دارد.

آذرماه ۱۳۵۷٫ نوفل لوشاتو، امام خمینی برخی چهره‌های شاخص سیاسی و روحانی را برای مشورت در تشکیل شورای انقلاب به نزد خویش فراخواند.

 

استاد شهید آیت‌الله مرتضی مطهری از جمله چهره‌هایی بود که در موضوع تشکیل شورای انقلاب به نوفل لوشاتو مسافرت کرد. او در تعیین ترکیب و اعضای شورای انقلاب نقشی اساسی ایفا کرد.

مهندس مهدی بازرگان از جمله چهره‌هایی بود که در موضوع تشکیل شورای انقلاب به نوفل لوشاتو مسافرت کرد. در روایت مذاکرات او با امام خمینی، اختلافات عمده‌ای مشاهده می‌شود.

دکتر یدالله سحابی از جمله چهره‌هایی بود که برای شرکت در ترکیب شورای انقلاب، از او دعوت شد.

شهید آیت‌‍‌الله مرتضی مطهری پس از مشورت با امام خمینی، از آیت‌الله سید علی خامنه‌ای برای شرکت در ترکیب شورای انقلاب دعوت کرد.

 

دی‌ماه ۱۳۵۷٫ شهید آیت‌الله مرتضی مطهری به عنوان رئیس شورای انقلاب انتخاب شد.

اگرچه برای دعوت از آیت‌الله سید محمود طالقانی در نوفل لوشاتو توافق صورت گرفته بود، اطلاع به وی برای شرکت در این شورا، به دلایلی نامعلوم با تاخیر صورت گرفت.

شهید آیت‌الله دکتر سید محمد بهشتی ازجمله چهره‌هایی بود که در موضوع تشکیل شورای انقلاب به نوفل لوشاتو مسافرت کرد.

 

۱۳۵۸٫ آیت‌الله اکبر هاشمی رفسنجانی در حال خروج از یکی از جلسات شورای انقلاب.

اسفند ۱۳۵۷٫ اعضای شورای انقلاب در حاشیه سفر به قم برای دیدار و تبادل نظر با امام خمینی.

۱۳۵۸٫ شهید آیت‌الله دکتر سید محمد بهشتی در حال خروج از یکی از جلسات شورای انقلاب.

 

۱۳۵۸٫ قم، دیدار اعضای شورای انقلاب با آیت‌الله سیدکاظم شریعتمداری درباره حزب خلق مسلمان.

۱۳۵۸٫ سفر اعضای شورای انقلاب به تبریز برای مهار بحران حزب خلق مسلمان.

 

بهمن ۱۳۵۸٫ پس از شهید آیت‌الله دکتر سید محمد بهشتی، ابوالحسن بنی‌صدر به ریاست شورای انقلاب برگزیده شد.

انتهای پیام/

 

 

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *