گزارش ساواک از مخالفت آیت‌الله دستغیب با جشن هنر شیراز

به گزارش خبرگزاری فارس، به نقل از مرکز اسناد انقلاب اسلامی آیت‌الله دستغیب از اوایل تابستان سلسله سخنرانی‌هایی در مسجد جامع شیراز در مخالفت با برگزاری جشن هنر آغاز کرد.

اولین سخنرانی وی در شب جمعه اول تیرماه ۱۳۵۷ بود. وی بعد از قرائت دعای کمیل، علیه فسادهای رژیم پهلوی سخنرانی کرد و پس از پایان این سخنرانی شرکت‌کنندگان دست به تظاهرات زدند.

دو روز بعد نیز وی در سخنرانی دیگری ضمن انتقاد صریح از جشن هنر شیراز از مردم خواست تا با حضور در مساجد و سر دادن شعار، مخالفت خود را در این ارتباط ابراز کنند. لذا پس از خاتمه‌ سخنرانی مزبور شرکت‌کنندگان دست به تظاهرات زدند. در نتیجه با دخالت پلیس و درگیری بین طرفین سرانجام تظاهرکنندگان متفرق شدند.
ساواک در گزارشی درباره وقایع روز سوم تیرماه در شیراز نوشت: «سید عبدالحسین دستغیب ساعت ۲۲ روز ۳ تیر ۳۷ در مسجد جامع پس از خواندن دعای کمیل روی منبر اظهار داشته: مردم امروز روز غربت اسلام است. جوان‌ها باید در مساجد اجتماع کنند و شعار اسلامی بدهند. آنها می‌خواهند که شما به طرف سینما و مراکز فساد بروید و نام خدا را از یاد ببرید.

آنها جشن هنر را می‌آورند ولی ما توجهی به اینها نداریم و به جشن آنها نمی‌رویم و به سوی خدا می‌رویم و دیگر نمی‌دانند که آنها نمی‌توانند با این روش دین اسلام را ضعیف کنند… در خاتمه دعا کرده خدا یا مراجع تقلید ما راه نگه دار؛ خصوصا آیت‌الله خمینی را که مردم سه بار صلوات فرستادند. ساعت ۲۳ مردم ضمن خروج از مسجد در محوطه شاهچراغ مبادرت به فرستادن صلوات بر خمینی نمودند که بلافاصله به وسیله ماموران آماده متفرق گردیدند.»

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *