اولین فاتح ایرانی قله اورست + عکس

به گزارش خبرنگار تاریخ خبرگزاری فارس، زنده‌یاد محمد اوراز به‌همراه جلال چشمه‌قصابانی، حمیدرضا اولنج و محمدحسن نجاریان اولین کوهنوردانی بودند که ۳۰ اردیبهشت ۱۳۷۷ توانستند پرچم ایران را بر فراز اورست به اهتزاز درآورند.

 

محمد اوراز در شامگاه ۲۵شهریور سال ۱۳۴۸در شهرستان نقده به دنیا آمد. هنگام تولدوی حاج احمد اوراز دوران حبس را در زندان فلک الا فلاک سپری می‌نمود و این آغاز توأمان با درد و رنج دوری از پدر،سرآغاز زندگی بزرگ مرد تاریخ کوهنوردی ایران زمین را رقم زد.

محمد اولین سال‌های زندگی را به سبب مشکلات ناشی از  دستگیری پدر  و سپس تبعید  وی به شهرستان کاشمر به دور از زادگاه و در نهایت ناملایمات روزگار به همراه خانواده در آن  شهرستان سپری نمود  و بعد  از  سه سال به شهرستان نقده بازگشت.  

سال  ۱۳۵۵ مصادف بود با شروع دوران تحصیل محمد و او دوران ابتدایی وراهنمایی و  دبیرستان را با در شهرستان نقده به اتمام رساند و در سال تحصیلی ۶۵ـ۶۶  موفق به أخذ مدرک دیپلم در رشته اقتصاد وعلوم اجتماعی شد.

از سال ۱۳۶۷ الی ۱۳۶۹  وارد دوران خدمت سربازی شد و پس از پایان دوران خدمت سربازی درسال ۱۳۷۳ در رشته کارشناسی تربیت بدنی  دانشگاه ارومیه پذیرفته شد و در سال  ۱۳۷۹  از این دانشگاه فارغ التحصیل شد (با  وجود  وقفهٔ  بسیار به سبب شرکت در اردوهای تیم ملی ). 

سال ۱۳۶۷ در اولین تجربهٔ پیش از  ورود به دنیای حرفه ‌ای کوهنوردی  گروه قندیل را بنا نهاد و  بعد از آن فعالیت‌های خویش را در گروه کوهنوردی سامرند شهرستان نقده ادامه داد تا بالاخره در سال ۱۳۷۳ به همراه جمعی از دوستان پیشکسوت این رشته در سطح شهرستان گروه کانون کوهنوردان نقده را تأسیس کرد و آغاز فعالیت‌های این گروه را می‌توان سر آغاز ورود محمد به دوران زندگی حرفه‌ای در رشتهٔ کوهنوردی قلمداد نمود.

سال۱۳۷۶برای اولین بار پس از فراخوان فدراسیون کوهنوردی در اردوهای آماده سازی تیم ملی جهت اعزام به قلل  گاشربروم دو و راکاپوشی در کشور پاکستان شرکت نمود و با نشان دادن  توانمندیهای لازم موفق  به عضویت  در تیم اعزامی به قله راکاپوشی باارتفاع ۷۷۸۸ گشت.

و در همان سال به اتفاق ۶ نفر از دوستان و اعضاء تیم موفق به صعوداین قله شد و اولین تجربهٔ هیمالیا نوردیش را با موفقیت پشت سر نهاد.

سال ۱۳۷۷ را می‌توان نقطه عطف تاریخ زندگی محمد اوراز دانست در این سال وی به همراه سه نفر از اعضاء تیم  ملی  کوهنوردی ایران  توانست به قله اورست بلند ترین قله جهان صعود نماید.

به این ترتیب  وی به عنوان اولین صعود کننده ایرانی قله اورست شناخته شد. بعد از صعودبه قله اورست هر روز برگ زرین دیگری برافتخارات این قهرمان نامی اضافه شد و هرقدمی را که پشت سر می‌نهاد پله‌ای بود در جهت رشد و تعالی و آشکار شدن هرچه بیشتر توانمندی‌های ذاتی بزرگمرد کوهنوردی ایران زمین و به طبع آن در  جهت رشد و تعالی ایران عزیز. و بالاخره  در سال  ۱۳۸۲،  هنگام صعود به قله گاشبروم  در پاکستان، محمد اوراز به همراه مقبل هنرپژوه بر اثر سقوط بهمن سقوط می‌کنند مقبل هنر پژوه سالم ماند ولی محمد درگذشت.

انتهای پیام/

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *